U proizvođačkoj i prerađivačkoj industriji svakodnevno se proizvode velike količine otpada. Pravilno zbrinjavanje i po mogućnosti što veće recikliranje otpada iznimno je važno za zaštitu okoliša u kojemu svaki dan boravimo.
„Iza kulisa“ onoga što svaki dan vidimo – puno police pića i hrane s ambalažom, proizvodi koje ugrađujemo u obiteljske kuće i stambene zgrade, na svakom uglu i na svakom koraku – stvara se otpad najrazličitijih vrsta i oblika. Otpad kojega stvaraju proizvođači i prerađivači netko treba preuzeti, prevesti, sortirati, odložiti, reciklirati ... U čitavom tom procesu sudjeluju mnoga poduzeća i organizacije korištenjem različitih tehničkih sustava, od kamiona za prijevoz pa do vrlo složenih postrojenja za konačnu obradu i zbrinjavanje.
Za klijenta, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, radimo na razvoju i unapređenju digitalnog sustava „e-ONTO“ (Elektronički očevidnik o nastanku i tijeku otpada) kojim se evidentiraju tokovi otpada na teritoriju RH, a koji sadrži i sustav kontrole kvalitete te sljedivosti otpada.
Sustav svakodnevno koriste svi sudionici u lancu preuzimanja, prijevoza, recikliranja i zbrinjavanja. To uključuje primarne proizvođače, prerađivače, prijevoznike, kompanije koje zbrinjavaju, prerađuju i obrađuju otpad, a među njima su i privatna i javna poduzeća, državne agencije, institucije i drugi. Svatko ima svoju ulogu, i svatko u sustav unosi svoj dio podataka kako bi se u konačnici dobio točan i precizan uvid u najvažnije parametre. Same parametre i njihove ciljne vrijednosti definira Europska unija, pa je i Hrvatska, kao članica Unije, odgovorna za kvalitetno upravljanje otpadom i izvještavanje kako prema nacionalnim, tako i prema tijelima Unije.
Sustav koji je razvijen za potrebe ovog klijenta moguće je prilagoditi drugim organizacijama koje upravljaju i prate procese i aktivnosti gospodarenja otpadom na nacionalnoj ili regionalnoj razini.
Fotografija: korisnik pan369, Pixabay